Ako vybrať autožiarovku?

Posvieťte si na cestu v noci i v hmle.

Posvieťte si na cestu v noci i v hmle.

Doba čítania 5 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Typy autožárovek

LED

Okrem svetlometov sa s LED žiarovkami stretnete aj v interiéri alebo v podobe estetického prvku v rámci tuningu. Jednou z najväčších výhod tohto druhu osvetlenia je dlhá životnosť, ktorá sa pohybuje na úrovni 50 000 hodín. Klasické halogénové žiarovky vydržia približne 2-5000 hodín. LED je navyše odolnejšia voči otrasom. Jej nízku spotrebu elektrickej energie možno v drvivej väčšine prípadov považovať za plus. Nechcite však túto žiarovku automaticky a bez rozmýšľania kamkoľvek inštalovať. Niektoré smart vozidlá ju nemusia rozpoznať a nízku spotrebu energie vyhodnotia ako chybu.

Halogénové

Ide o najstarší typ autožiaroviek. Svetlo vytvárajú zahrievaním vlákna v sklenenej banke naplnenej plynom. Toto riešenie naďalej patrí k najrozšírenejším na českých cestách. 

Xenónové

V porovnaní so spomínanou halogénovou autožiarovkou reprezentujú xenónové žiarovky novší variant. Ponúkajú vysoký výkon, ktorý však kráča ruka v ruke s vyššou spotrebou elektrickej energie.

Na čo sa zamerať

Ak si nie ste istí, ktorý typ autožiarovky je pre vás najvhodnejší, s návštevou obchodu ešte počkajte. Mali by ste sa najskôr oboznámiť s niekoľkými dôležitými faktormi.

Homologácia

Každá žiarovka, ktorú chcete použiť, musí byť schválená na využívanie na slovenských cestách. Na škatuľke alebo priamo na žiarovke by ste mali nájsť jasné označenie. Vždy tu pochopiteľne existuje riziko falzifikátu. Z tohto dôvodu nakupujte výhradne v overených obchodoch. Spoľahlivým vodidlom je tiež dostatok recenzií od užívateľov. 

Autožiarovku schválenú pre slovenské cesty spoznáte veľmi ľahko. Označenie pozostáva z písmena „E“ a čísla zodpovedajúceho danej krajine. V prípade Slovenska je to 27. Na obale žiarovky preto hľadajte logo E27.

Kompatibilita s vozidlom

Trh ponúka veľké množstvo autožiaroviek, ktoré sa navzájom odlišujú značkou, výkonom, homologáciou pre určitý typ auta a tiež päticou, pomocou ktorej sa inštalujú do svetlometov. Najbežnejšie typy bývajú označené „H1“, „H4“ a „H7“. Rozdiel spočíva v počte vlákien a v príkone. Existujú však desiatky ďalších typov s rôznymi päticami, ktorých označenie sa začína písmenami C, D, P, R, H, T a podobne. 

Kvalita

Na autožiarovke sa rozhodne neoplatí šetriť. Pátrajte po čo najvyššej kvalite a vyhnite sa podozrivo lacným výrobkom. Nakupujte výlučne u overených predajcov. Vyberajte značkové produkty. Budete tak mať istotu dostatočne intenzívneho osvetlenia aj v tých najnáročnejších podmienkach. Spoľahlivou pomôckou pri kúpe sú tiež už spomínané recenzie zákazníkov.

xenon

Parametre

Od všeobecných poučiek teraz prechádzame ku konkrétnym parametrom, ktoré by ste mali pri výbere autožiarovky zohľadniť. 

Pätica

Táto časť žiarovky slúži na jej mechanické upevnenie a prepojenie so svetelným zdrojom. K dispozícii je veľký počet druhov, ktoré nie sú navzájom kompatibilné. Okrem špecifického označenia môže ísť o skrutkovacie, bajonetové či kolíkové. Takisto máte na výber z rôznych veľkostí.

Svetelný tok

Táto veličina uvádzaná v lúmenoch vyjadruje silu autožiarovky. Nemusí pritom platiť že čím vyššia hodnota, tým lepšie rozhodnutie. V ideálnom prípade pôjde o 1400-2000 lúmenov. Pokiaľ je menšia, počítajte s nedostatočným výkonom. Pri vyššom svetelnom toku zasa hrozí, že oslepíte protiidúce vozidlá. 

Menovitý výkon

Výkon žiarovky sa udáva vo wattoch. Môže dosahovať niekoľko jednotiek i viac ako 70 W. V tejto súvislosti je rozhodujúce umiestnenie autožiarovky a použitá technológia (halogén, xenón, LED). Okrem výkonu si všímajte aj príkon. Povolená hodnota predstavuje 55 W, prípadne 60 pre päticu H4.

Napätie

V súčasnosti existujú iba dva varianty napätia. V osobnom automobile pracuje autožiarovka s napätím 12 V, v nákladných autách je to 24-voltová elektrická sieť.

Farba svetla

Na Slovensku možno používať iba biele svetlo. Aj to má však rôzne odtiene a občas sa v tejto súvislosti môžete stretnúť aj s výrazom „chromatickosť“. Tento parameter výrobca uvádza v kelvinoch. Hodnota dosahujúca približne 1200 K znamená modrasté osvetlenie, 3000 kelvinov sa postará o teplejší, žltkastý tón bielej. Dennému svetlu zodpovedá 4500 K. Chladnú bielu farbu produkuje 6000 K. 

Životnosť

V tejto oblasti panujú medzi autožiarovkami veľké rozdiely. Na jednej strane stojí klasická halogénová autožiarovka s približne 2500 hodinami svietenia, na druhej nájdeme LED variant, ktorý vydrží aj 50 000 hodín. Ide však len o orientačné údaje, ktoré vo výsledku ovplyvňuje množstvo ďalších faktorov (okrem iného napríklad frekvencia rozsvecovania svetlometov či výkon autožiarovky). Vždy platí klasické pravidlo: čím výkonnejšia žiarovka, tým kratšia životnosť. 

ledky jiné

Rady a tipy

Teraz už viete, ako si vybrať správnu autožiarovku. Pozrite sa s nami ešte na dva tipy súvisiace s jej výmenou a taktiež na dôvody, prečo je niektoré záležitosti lepšie nechať na profesionálov. 

Výmena autožiarovky

V tomto smere sa radšej spoľahnite na kvalifikovaný autoservis alebo odborníka. Svetlomety sú totiž neraz pomerne zložité, s rôznymi spôsobmi upevnenia, takže ľahko toho môžete veľa pokaziť. V prípade poškodenia akejkoľvek časti svetlometu by ste mohli zaplatiť niekoľkonásobne viac, než za využitie služieb profesionálov. 

Výmena jednotlivých typov

Podobná situácia nastáva i vo chvíli, keď uvažujete o výmene celého svetlometu (namiesto pôvodného halogénového povedzme potrebujete novší xenónový). Náročnosť celého procesu sa odvíja od typu vozidla. Čím novšie, o to zložitejšia výmena. Vždy preto oslovte autoservis. V prvom rade si však overte, či je váš zámer vôbec realizovateľný. Niekedy je totiž nevyhnutné vymeniť viac častí než len svetlomet, prípadne zasiahnuť do elektroinštalácie automobilu.